Lazerle Dövme Sildirme
Lazerle Dövme Sildirme

Lazerle Dövme Sildirme

Dövme çıkartma tedavisinde, lazer dışındaki diğer yöntemler başarılı olmaz ve genellikle iz bırakırlar. Bu yüzden günümüzde lazerle dövme tedavisi yapılmaktadır. Dövme sildirme tedavisi işleminde lazerler kullanılmaktadır. Bu lazerler, nanosaniye gibi çok kısa sürede, belirli enerji miktarını verebilen makinelerdir. Dövme yok etme  dövmenin cinsine uygun lazerler, dalga boyuna göre belirlenir. Uygun dalga boyunda lazer ışığı kullanıldığında, dövme boyası parçalanır. Çok ufak parçalara ayrılan boya yani pigment partikülleri, hücreler tarafından taşınarak vücuttan atılır.

Lazerle Dövme Silme İşleminde Kullanılan Cihazlar

Dövme silme uygulamalarında dövmeyi oluşturan pigmentlerin renklerine göre farklı tipte lazer cihazları kullanılabilir. Sarı ve yeşil renkler lazerle dövme silmek en dirençli olanlardır. Siyah ve mavi renkler ise en kolay silinenlerdir. Dövme çıkartmak amaçlı üretilen üç tip lazer cihazı Q-Switched (Q-anahtarlı) adı verilen bir teknolojiye sahiptir. Bu teknikle kısa ve yüksek enerji içeren ışın atımlar yapılır.

Q-switched Ruby,
Q-switched Alexandrite,
Q-switched Nd: YAG, bu sınıf lazerlerde en yeni sistemdir ve özellikle kırmızı, mavi ve siyah renk içeren dövmelerin silinmesinde kullanılır.

SPECTRA Nd: YAG LAZER
Lutronic tarafından üretilen Q-switched Nd:YAG lazer olağanüstü başarısı ile ödüllü bir lazer sistemidir. Nd: YAG lazer serisinin en yeni ürünü olan SPECTRA hafif ama daha güçlü, kullanımı kolay, güvenilir ve geniş uygulama alanı sunan bir sistemdir. Çeşitli estetik uygulamalar için tasarlanan SPECTRA 4 adet dalga boyu üretme kapasitesine sahiptir. Foto-mekanik bir sistemle bu cihaz pigmentli birçok lezyonu tedavi ederken, koyu renkli dövmeleri de rahatlıkla çıkarır.

SPECTRA lazer ışığının kuvvetli atışlarını kullanarak son derece etkili bir şekilde pigmentleri ve dövme partiküllerini etrafındaki sağlıklı dokuya zarar vermeden hafifletir ya da tamamen yok eder. Melanozomlar ve dövme partikülleri lazer ışığına maruz kaldıklarında, vücudun doğal drenaj sistemi tarafından emilen küçük parçacıklara bölünürler.

Çok yönlü kullanım imkanı veren SPECTRA aynı zamanda SPECTRA lazer toning uygulaması da yapar. Non-ablative olan bu uygulama ile melasma tedavisinde çarpıcı sonuçlar alınmaktadır.

Diğer bir operasyon modu Spectra Mode, 300 mikro saniye gibi uzun bir atış yaptığından SPECTRA Peel olarak adlandırdığımız yeni non-ablative cilt yüzeyini yenileme/yeniden yapılandırma uygulamasına da oldukça uygundur. Karbon bazlı bir losyon kombinasyonu ile, SPECTRA Mode ciltte fototermal bir etki yapar ve cilt hücresi yenilemesini harekete geçirir.

Hem klasik Q-switched, hem de Spectra Mode’da istikrarlı pulse to pulse stabilite özelliği SPECTRA’yı kozmetik ve akne skarları ve kırışıklıkları tedavi etmede kullanılan non-ablative cilt yüzeyini yenileme/yapılandırma tedavilerinde de etkili kılmaktadır.

Ayrıca, SPECTRA oto-kalibrasyon ve self-restorasyon özelliği ile fluensi her zaman ideal seviyede tutabilme özelliğine sahiptir.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Lazerler kısa atımlı yoğunlaştırılmış ve belli bir bölgeye dağılmadan konsantre olan ışık enerjisi üretirler. Bu ışık derinin üst tabakalarına zarar vermeden geçer ve seçici olarak dövmeyi oluşturan pigmentler tarafından absorbe edilirler. Laser enerjisi dövme pigmentlerinin küçük parçacıklara bölünmesini sağlar. Bu küçük parçacıklar daha sonra vücudun immün (savunma) sistemi tarafından yok edilirler. Laserle dövme silme işleminde kullanılan cihazlar dövme pigmentleri tarafından en iyi emilecek dalga boyunda ışınlar üretirler. Bu ışınlar sadece pigment tarafından tutulmakta dövme çevresinde bulunan normal dokuları etkilememektedir.

Her dövmenin kendine özgü olması sebebiyle, silme teknikleri de her bir vakaya özel planlanmalıdır. Profesyonel yapılmış dövmeler genelde derinin alt tabakalarında ve aynı derinliktedir.Dolayısıyla lazerle dövme ve izleri temizleme işlemi de tüm dövme üzerinde genellikle homojen sonuç vermektedir.

Amatör dövmeler ise usta bir el tarafından yapılmadığı için pigment farklı farklı derinliklere verilebilmektedir. Bu durumda aşırı derine verilmiş pigmentlerin temizlenmesi zorlaşmaktadır. Yeni bir takım mürekkepler ve pastel renklerin kullanıldığı profesyonel dövmeler oldukça dirençli olmaktadır ve tamamiyle temizlenmesi oldukça zordur.