Ankara Dövme Sildirme
Ankara Dövme Sildirme

Ankara Dövme Sildirme

Dövme sildirme işleminde kullanılan en etkili yol lazer tedavisidir. En uygun lazer ise; Q-switched Nd:yag lazerdir. Diğer kullanılan lazerler ya da IPL gibi yüksek atımlı ışık sistemleri hem dövmeyi iyi çıkarmaz, hem de yanık izinden daha kötü bir görünüm oluşturabilirler.

Lazerle dövme sildirme

Lazer ışını ile cilt içine çökmüş dövme boyası parçalanarak hücre dışına çıkar ve vücuttaki çöpçü hücreler yardımıyla toplanarak atılır. Bu süreç için seans aralarında 3-4 hafta kadar süre bırakılmalıdır. Ortalama 7-8 seans dövmenin tamamen çıkması için gerekebilir.

Dövme tamamen çıkar mı?

Lazerle dövme silme % 95 oranında başarılı sonuç verir. Bir dövmenin kaç seansta çıkacağı bir çok faktöre bağlıdır. Bu faktörler;

Dövme boyasının lazer ışınına olan duyarlılığına; Bazı dövmeler 3-4 seansta çıkabilirken, bazı dövmeler 10 seansa kadar uzayabilir.
Rengine; Kırmızı ve siyah dövmeler tamamen çıkarken, mavi ve yeşil dövmelerin rengi
açılabilir ya da tamamen çıkabilir.
Dövmeciye; Amatör dövmeler daha kolay, profesyonel dövmeler geç çıkar.
Dövmenin yoğunluğu ve derinliğine; İnce çizgi şeklinde yüzeyel dövmeler daha kolay çıkarken, yoğun boyalı ve derine kadar uzanan dövmeler daha geç çıkar.

İyileşme dönemi nasıldır ?

Kişinin günlük aktif yaşantısını etkilemez. İlk birkaç seansdan sonra lazer uygulanan dövmeli alanda kızarıklık ya da krut oluşabilir. Genellikle 3-7 gün içinde geçer, antibiyotikli pomadların sürülmesi iyileşmeyi hızlandırır. Sonraki seanslarda kabuklanma olmaz ya da minimale iner.

Her renk dövme çıkar mı?

Her bir renk dövmeyi çıkarmak için ayrı bir dalga boyu lazer başlığı gerekmektedir.
Siyaha 1064 nm, yeşile 650 nm, sarı-maviye 585 nm ve kırmızıya ise 532nm dalga boyu içeren lazer başlığı kullanılması ile iyi bir sonuç alınabilir.

Dövme silmeden sonra iz kalır mı?

Uygulanan alanda genellikle herhangi bir iz kalmaz. Bazen hafif bir renk tonu açılması ya da koyulaşması olabilir. Ancak o bölgede belirgin bir iz ya da kötü bir görünüm oluşmaz.

Pigmente lezyonlar, pigmentin derinliğine göre epidermal yada dermal olarak ayrılmaktadır. Epidermal lezyonlar (çiller, cafe-au-lait lekeleri, güneş lekeleri vb.), özellikle melanin tarafından emilen ve bundan dolayı temel olarak yüzeysel cilt seviyelerine etki eden 532 nm dalga boyu kullanılarak tedavi edilir. Ota\’s Nevus ya da Mongolic lekeler gibi dermal lezyonlar daha derinlerde bulunmaktadır ve bunların tedavisi için cildin daha derinlerine etki edebilecek bir dalga boyu olan 1064 nm dalga boyu kullanılmaktadır.

Dövmelerin çıkarılmasında olduğu gibi, sadece Q-Switched yayılımı dermal lezyonları yara riski olmaksızın, etkili bir biçimde tedavi edebilmektedir.